۱۴۲۰زندانی البرز در پی عفو رهبر معظم انقلاب آزاد شدند

کرج – ایرنا- مدیرکل زندان‌های استان البرز گفت: در پی موافقت بهمن ماه سال گذشته مقام معظم رهبری با عفو و تخفیف زندانیان ، تاکنون یک هزارو ۴۲۰ مددجوی ندامتگاه های این استان به آغوش خانواده های خود بازگشته اند.

سیدعبداله مرتضوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال عفو رهبر معظم انقلاب تاکنون ۲ هزار و ۵۰۹ پرونده بررسی شده که از این تعداد یک هزار و ۴۲۰ نفرمورد عفو قرار گرفتند و به آغوش خانواده بازگشتند و یک هزار و ۸۹ نفر هم تقلیل مجازات شدند.

وی با اشاره به برنامه حبس زدایی قوه قضائیه گفت: بر این اساس، زندانیانی که بدهی مالی یا مهریه دارند می‌توانند با اخذ وام از زندان آزاد شوند، ضمن آنکه افرادی که فاقد توانایی مالی هستند درصورت ارائه مستندات مشمول اعسار شده و از زندان آزاد خواهند شد.

مرتضوی ادامه داد: اگر زندانی شرایط آزادی ندارد به دلیل این است که یا اعسار وی پذیرفته نمی‌شود یا اینکه کار آزادی خود را پیگیری نمی‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در جشن گلریزان ماه مبارک رمضان امسال، خیرین استان البرز برای آزادی زندانیان مبلغ ۱۲ میلیارد ریال کمک کردند که از این مبلغ چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نقدی و مابقی چک صادر شده که به صورت تعهد در طول سال تأمین می‌شود. مدیر کل زندان‌های استان البرز اضافه کرد: تاکنون با این مبلغ ۳۰ نفر از زندانیان در البرز آزاد و به آغوش خانواده بازگشته اند.

وی بیان داشت: در زمان حاضر ۳۴۵ زندانی جرایم غیر عمد محکوم مالی، مهریه و تصادف با مجموع بدهی بیش از ۹۲۰ میلیارد ریال در انتظار آزادی هستند.
مرتضوی اظهار داشت: سال گذشته با تلاش ستاد دیه، انجمن حمایت از زندانیان و برنامه ماه عسل که از تلویزیون پخش شد، حدود ۴۰۰ نفر زندانی در البرز آزاد شدند.
مدیر کل زندان‌های البرز بیان داشت: به تازگی نشستی مشترک با حضور دادستان البرز و خانم دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری برگزار شد که زمینه آزادی بیشتر زندانیان واجد شرایط فراهم شد.
مدیرکل زندان‌های استان البرز با اشاره به جمعیت کیفری زندانیان البرز برای اصلاح و تربیت گفت: سازمان زندان‌ها چهار گام در حوزه معاونت اصلاح و تربیت زندانیان تعریف کرده است که زندانی از بدو ورود تا زمان آزادی تحت مراقبت اصلاح و تربیت قرار می‌گیرد.
مرتضوی افزود: پروسه توانمندسازی یا بازگشت شرافتمندانه زندانی به اجتماع از بدو ورود به زندان در ابتدا از نظر جسمانی مورد معاینه پزشکی قرار می‌گیرد و پرونده تشکیل می‌شود ضمن آنکه از نظر بیماری‌های واگیر و غیرواگیر غربا لگری می‌شوند.
وی اظهار داشت: در بخش فرهنگی مهارت‌های اساسی، فرهنگی و مذهبی، آموزش قرآن و احکام، مهارت نه گفتن، مهارتهای هفت گانه اساسی به زندانی آموزش داده می‌شود.
مرتضوی گفت: پس از آنکه زندانیان وارد پروسه اشتغال و حرفه آموزی می شوند، این افراد باید حرفه بیاموزند تا در اجتماع بتوانند مشغول به کار شوند.
وی افزود: اکنون بین اداره کل زندان‌ها و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز تفاهم نامه همکاری منعقد شده که طبق آن زندانیان حرفه می‌آموزند و گواهی فنی و حرفه‌ای بدون ذکر نام زندانی به آنها اعطا می‌شود.
مرتضوی ادامه داد: زندانیان پس از آزادی با گواهی مهارت فنی و حرفه‌ای می‌توانند از بانک‌ها تسهیلات بگیرند، زندانیانی که این پروسه را طی کنند بیش از ۹۷ درصد توانمند می‌شوند و مرتکب جرم نمی‌شوند.
وی بیان داشت: صنایع چرم و کیف و کفش، خدماتی مانند تعمیر لوازم خانگی، برق ساختمان، برق خودرو، صنایع دستی، آموزش تراش سنگ‌های قیمتی، بدلیجات و عتیقه جات در زندان به زندانیان آموزش داده می‌شود و با گذراندن این آموزش‌ها و اخذ گواهی مهارت فنی و حرفه‌ای بعد از آزادی تسهیلات خود اشتغالی به آنها تعلق می‌گیرد.
وی با اشاره به ۲ پروسه اشتغال برای زندانیان افزود: اشتغال در ۲ بخش برای زندانیان آزاد شده و زندانیان در حین تحمل حبس وجود دارد، زندانیان دارای تحمل حبس برای اوقات فراغت و توانمندسازی درآمدی آنها بر مبنای دستورالعمل زندان و موسساتی که با زندان در ارتباط هستند، به کار گرفته می‌شود.
مرتضوی گفت: حدود ۴۰۰ نفر زندانی رأی باز داریم که از این تعداد ۲۴۸ نفر در مجموعه‌های شهرداری، کارخانه‌های چوب، ابزار یراق، مبل سازی، قطعات خودرو مشغول به کار هستند.
وی بیان داشت: راه اندازی یک مرکز قالی بافی در بند نسوان در دست اقدام است که مددجویان حین تحمل حبس می‌توانند در این مرکز مشغول به کار شوند که در گام نخست ۷۵ نفر و در مراحل بعد تا ۱۵۰ نفر شغل ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: اداره کل زندان‌های البرز طبق برنامه ریزی با شرکت شهرک‌های صنعتی استان هماهنگ انجام داده تا کارگاه تولیدی خارج از زندان برای اشتغال مددجویان راه اندازی شود.

مرتضوی عنوان کرد: با توجه به دور جدید فعالیت قوه قضائیه و افق ۲۰ ساله‌ای که مقام معظم رهبری برای انقلاب اسلامی ترسیم فرمودند، باید کرامت انسانی مددجویان حفظ شود و در کنار موارد اتهامی و جرائم باید ابعاد مختلف نیازهای این قشر مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان داشت: از همکاران قضائی استان البرز که تمهیدات لازم را برای اینکه مرخصی بهتر به زندانیان داده شود تا به پرونده‌های قضائی زودتر رسیدگی شود تشکر می‌کنم.
وی گفت: انتظار می‌رود در جامعه تحمل در مقابل همجنس و همنوع خود بیشتر شود، به صرف یک موضوع حقوقی پیش می‌آید به محاکم قضائی، نیروی انتظامی برای طرح شکایت مراجعه نکنند و اینگونه مسائل را با کدخدامنشی و ریش سفیدی حل شود زیرا این همه پرونده شایسته دستگاه قضائی و نظام اسلامی نیست.

۷۴۱۳/‏ ۶۱۵۵

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار