پایان خوش برای قصه قصاص /کارکنان ندامتگاه مرکزی کرج با تلاش وافر رضایت اولیا دم را جلب کردند

اخذ ۱۱ مورد گذشت شاکی از اجرای حکم قصاص از ابتدای سال تا کنون

به همت مدیر و مددکاران ندامتگاه مرکزی کرج و همچنین قاضی شبعه ۶ اجرای احکام کیفری کرج رضایت اولیای دم جلب شد و توانستند با این رضایت حکم قصاص مددجو س.خ را در آخرین لحظات و پای چوبه دار به پرداخت دیه بدل سازند.

هدف از قصاص همانطور که قرآن تصریح می‌کند حفظ حیات عمومی اجتماع و پیشگیری از تکرار قتل و جنایات است اما در کنار قصاص توصیه قرآن و ائمه بر گذشت و عفو نیز استوار است بر این اساس مدیریت و کارکنان ندامتگاه مرکزی کرج تمام تلاش خویش را بر گذشت و عفو شاکیان به کار می گیرند و بر اساس اعلام مدیر ندامتگاه مرکزی کرج ۸۰ درصد اجرای حکمها در این ندامتگاه با گذشت شاکی و یا دریافت دیه مختومه می شود.

مددجو س.خ سال ۹۱ به خاطر درگیری های شخصی با یکی از اقوامش، وی را با سلاح گرم به قتل می رساند و طی این سالها مددکار زندان به دنبال اخذ رضایت از اولیای دم بوده است.

فتاحی مدیر ندامتگاه مرکزی کرج در این رابطه گفت: ببخش و عفو یکی از دشوارترین تصمیمات انسان است و هر کسی نمی تواند از این حق به راحتی چشم بپوشد و در جلسات مذاکره با اولیای دم ما همواره تاکید بر حق و حقوق آنها داریم.

فتاحی در خصوص اجرای حکم روز گذشته که منجر به اخذ رضایت شد افزود: پس از مذاکره نهایی با اولیای دم که تا پای چوبه ی دار کشیده شد و ۴ ساعت نیز به طول انجامید، مقرر شد اولیایی دم با اخذ دیه با مبلغ مورد مصالحه قاتل را عفو نمایند. از ابتدای سال توانسته ایم ۷ پرونده مشروط به اخذ دیه و ۴ پرونده نیز بدون اخذ دیه، رضایت اولیای دم را جلب نماییم.

اکبرپور مددکار ندامتگاه مرکزی کرج نیز در این خصوص گفت: تلاش ما این است که به خاطر خدا زندگی را به کسانی که در یک لحظه کنترل خود را از دست داده اند و اکنون پشیمان شده اند برگردانیم و این میسر نمی شود مگر به لطف خدا و گذشت شاکیان.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار