نشست تخصصی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان البرز

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان البرز: نشست تخصصی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان البرز به میزبانی اداره کل زندانهای استان در ندامتگاه فردیس با حضور رئیس کل دادگستری استان البرز به همراه  معاونین و روسای دادگستری شهرستانهای تابعه، دادستان کرج و معاونین ایشان، دادستان های شهرستان های تابعه ، مدیرکل و روسای زندانهای استان البرز برگزار گردید.

در ابتدای این نشست مدیرکل زندانهای استان البرز ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد گویی، اربعین حسینی را تسلیت گفت و تصریح نمود: این روزها چشم جهانیان به کنگره عظیم اربعین است، حرکتی مردمی و خودجوش که نقطه عطفی در تاریخ بوده و این حرکت معنوی نشان از اتحاد عظیم دارد.

ایشان در ادامه با بیان اهمیت کاهش جعیت کیفری تصریح کرد نظام ما به این جمعبندی رسیده است که باید جلوی گسترش و رشد جمعیت کیفری را بگیرد.

مرتضوی در گزارشی مقایسه ای ۶ ماهه اول سال ۹۸ نسبت به ۶ ماهه دوم سال گذشته را در قسمت های مختلف از جمله: آمار ورود و خروج ، گزارش مدت ماندگاری زندانیان، گزارشی از اعطای مرخصی ها، ملاقاتها، اعزام های انجام شده و گزارش ورودی قرارهای صادر شده به تفکیک نوع پرونده ارائه نموده و خاطرنشان کرد: رویکرد مجموعه زندانهای استان البرز بر اجرای برنامه های چهارگانه اصلاح و تربیت است

وی ادامه داد: رویکرد مجموعه زندانهای استان البرز به پیروی از حاکمیت و برنامه های اعلامی  از سوی ستاد سازمان زندانها براساس کاهش جمعیت کیفری و انطباق مددجویان با جامعه براجرای برنامه های چهارگانه اصلاح و تربیت است که شامل اجرای برنامه های فرهنگی و تربیتی ، اشتغال و حرفه آموزی ، بهداشت و درمان ، برنامه های حمایتی و مددکاری و نهایتا مراقبت بعد از خروج می باشد. 

سید عبداله مرتضوی ضمن اشاره به دوگروه ویژه آسیب دیده، نوجوانان کانون اصلاح و تربیت و زنان  مجرم اظهار داشت : برای این دوگروه آسیب دیده برنامه های خاصی دردستور کار قرار گرفته است  از جمله بکار گیری و اشتغال ۱۰۰درصدی مددجویان در هنگام نگهداری وبعد از خروج آنان از کانون و امکان فراهم نمودن  ادامه تحصیل آنان ، تجهیز کارگاههای حرفه آموزی و اشتغال زندانیان زن مجرم در ندامتگاه فردیس و مشاوره اجتماعی ومراقبت بعد از خروج در جهت انطباق آنان با زندگی عادی اجتماعی از مهمترین این برنامه هاست .

مدیر کل زندانهای استان البرز در ادامه پیشنهاد نمود جهت کاهش جمعیت کیفری در سطح زندانهای استان البرز از تاسیسات حقوقی جدید از قبیل : اعمال کیفیات مخففه مجازاتها شامل تخفیف مجازات ، تعویق  صدور حکم ، تعلیق اجرای مجازات ، استفاده از نظام نیمه آزادی و آزادی مشروط و استفاده حداکثراز مجازاتهای جایگزین حبس منطبق با دستورالعمل ساماندهی و کاهش تراکم جمعیت کیفری بیش از پیش استفاده شود .

وی افزود :  استفاده از ظرفیتهای حرفه آموزی و اشتغال زندانیان در محیطهای اشتغال زا از قبیل زندان باز و مراکز حرفه آموزی خارج از زندان و اعطای مرخصی به زندانیان به ویژه مرخصی پایان حبس در راستای کاهش مدت ماندگاری زندانیان در زندانها و کنترل جمعیت کیفری نقش بسزائی دارد.

مدیرکل زندانهای استان البرز در پایان بازدید از ندامتگاه فردیس ضمن قدردانی از این حضور مفصل افزودند: از شورای اداری دادگستری استان و دادستان مرکز استان به ریاست جناب دکتر فاضلی کمال تشکر و قدردانی رو داریم که به صورت ویژه از بندهای ندامتگاه فردیس بازدید و با تک تک زندانیان چهره به چهره گفتگو کردند و دستورات لازم را صادر نمودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: توسعه عمرانی و زیربنای ندامتگاه فردیس را در دستور کار قرار داده ایم که امیدواریم این سطح زیربنا را بتوانیم افزایش دهیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار