مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان کرج برگزار شد

مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان کرج با شکوه خاصی روز  سه‌شنبه با حضور مقامات قضائی در باشگاه میلاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: قانون حمایت از خانواده زندانیان باید به تصویب برسد و دولت یک ردیف اعتباری برای خانواده زندانیان در نظر بگیرد.

وی افزود : شنیده شده که در برنامه توسعه ششم  پیش بینی هایی شده که نیاز به قانونگذاری دارد، باید هم دولت و هم سازمان زندان ها برای حمایت از خانواده زندانیان پیش قدم شوند.

وی با اشاره به نبود قانون حمایت از خانواده زندانیان، اظهار داشت: اگر این قانون به تصویب برسد قانون جامعی است. وضعیت خانواده زندانیان و تعیین تکلیف و حمایت گسترده تر به صورت قانونمند ایجاد شود، اگر این اتفاق بیفتد می تواند بسیاری از مشکلات را در این بخش حل کرد.

فاضلیان گفت: انجمن حمایت از زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم تاثیر بسزایی داشته است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته حبس و زندانی کردن افراد مجرم ابزاری انتقام جویانه محسوب می شد، اظهار داشت: هر چقدر پیش رفتیم با کسب تجربیات جدید به این نتیجه رسیدیم که انسان دارای کرامت بالایی است که خداوند حقوق وآزادی به او داده که نمی توان آن را سلب کرد.

فاضلیان گفت: زندان باید محل اصلاح و تربیت و ایجاد زمینه برای بازگشت شرافتمندانه به جامعه باشد می توان با برنامه ریزی درست زمینه بازگشت را فراهم کنیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: باید حساب خانواده زندانیان را از خود زندانیان جدا کرد و کار انجمن از ابعاد مختلف در کاهش جمعیت کیفری و حبس زدایی اهمیت دارد. آزادی زندانیان و کمکی که ستاد دیه در این زمینه می کند، خیلی موثر است.

فاضلیان افزود: فرهنگ سازی برای شکات خیلی مهم است، شکات از قضات توقع نداشته باشند در همه زمینه به حبس متوسل شوند، باید نگاه جامعه را تغییر داد تا مجازات جایگزین حبس در جامعه ترویج داده شود.

وی تصریح کرد: هر چقدر بتوانیم میزان ورودی به زندان را کاهش بدهیم به همان نسبت آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

فاضلیان افزود: طبقه بندی و تفکیک زندانیان متناسب با نوع جرم، شرایط مجرم و وضعیت سنی باید صورت گیرد در غیراین صورت زمینه تبادل تجربیات مجرمانه را در داخل زندان فراهم می کنیم که می تواند آثار سوئی برای جامعه داشته باشد.

فاضلیان گفت: تقویت مراقبت های بعداز خروج نیز باید مورد توجه قرار گیرد که متاسفانه در ساختار و سازمان قضایی و امور اداری خیلی این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.

وی در خصوص عملکرد بنیاد تعاون زندانیان، اظهار داشت: هدف بنیاد حمایت از زندانیان کارآموزی و تشکیل کارگاه ها در زندان ها است، اگر منابع غنی بنیاد تعاون در خدمت زندانیان و خانواده های آنان قرار گیرد بخش عمده ای از مشکلات و دغدغه ها کاهش می یابد.

فاضلیان گفت: باید در ساختار بنیاد تعاون تغییرات اساسی و سیاست جدید حاکم شود اگر این امر اتفاق بیفتد مشکلات کم می شود.

وی تامین درمان و مسکن مددجویان را از اهمیت ویژه ای برخوداردا است ، افزود: باید در این زمینه کار شود هزینه های درمان سنگین است و مسکن مهر را می توان با قیمت بسیار پایین این امکانات را در اختیار مددجویان قرار داد اگر خیرین در این عرصه ورود پیدا کنند بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

رییس کل دادگستری استان البرز گفت: منابع مالی انجمن حمایت از زندانیان باید تقویت شود در این زمینه باید تلاش بیشتری از سوی مسئولان صورت بگیرد.

این مراسم با حضور مسئولان قضایی و استانی برگزارشد.

مجازات زندانیان نباید به خانواده آنها منتقل شود

حاجی رضا شاکرمی نیز در این مراسم  مراسم مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان که ظهر سه‌شنبه با حضور مقامات قضائی در باشگاه میلاد برگزار شد، بابیان اینکه رسیدگی به امور اقتصادی و اجتماعی خانواده زندانیان تحت پوشش ازجمله فعالیت‌های انجمن حمایت  از زندانیان محسوب می‌شود، اظهار کرد: آثار مجازات زندانیان نباید به خانواده افراد منتقل شود.

شاکرمی بابیان اینکه این انجمن تشکیل‌شده تا از آسیب‌پذیری دیگر اعضای خانواده زندانیان جلوگیری شود، افزود: اصل بر فردی بودن مجازات است، خانواده زندانیان به سبب زندانی شدن سرپرست خود به‌گونه‌ای مجازات می‌شود.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن حمایت از زندانیان کرج خاطرنشان کرد: بازدید از  ۳۰۰ خانواده مددجو متقاضی مساعدت و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها ازجمله اقداماتی محسوب می‌شود که طی سال گذشته انجام‌گرفته است.

وی با اعلام اینکه این انجمن حدود سه دهه مشغول فعالیت است، گفت: رسیدگی به امور بهداشت و درمان و امور تحصیلی فرزندان مددجویان ازجمله اهم فعالیت این انجمن به شمار می‌آید.

دادستان عمومی انقلاب مرکز استان البرز با تأکید بر اینکه کمک برای آزادی ۳۳ زندانی به مبلغ ۲۰۶ میلیون تومان انجام‌شده است، افزود: به مراکز تأمینی نیز مساعدت لازم انجام‌شده است.

شاکرمی پرداخت سبد کالا به مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان  و ارائه خدمات بهداشتی به ارزش ۲۸۶ میلیون تومان را از دیگر اقدامات انجام‌گرفته در سال گذشته برشمرد و گفت: کمک و مساعدت به مددجویان بدون ملاقات و هزینه‌های درمانی به زندان‌های استان البرز به مبلغ ۱۳۴ میلیون تومان صورت گرفته است.

دادستان عمومی انقلاب مرکز استان البرز با تأکید بر اینکه این انجمن رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده که افتخاری برای استان البرز محسوب می‌شود، گفت: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مجموع درآمد مجمع در سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه درصدد ایجاد درآمدی پایدار برای انجمن حمایت از زندانیان هستیم، تصریح کرد: مجموع هزینه‌های انجمن در سال گذشته به مبلغ ۲۹۲ میلیون تومان و سود خالص از مجموع اعتبار یک میلیارد و ۲۱۳ میلیون تومان بوده است.

کسب رتبه ۲ کشوری توسط انجمن حمایت از زندانیان کرج

مدیر کل زندانهای استان البرز  نیز در جمع خبرنگاران طی این مراسم گفت :  انجمن حمایت از خانواده زندانیان کرج رتبه ۲ کشوری را در بین ۲۰۵ انجمن فعال در سراسر کشور در سال ۹۵ کسب کرد.

جبار باقری  : زمینه درمانی،معیشتی و تحصیلی است و این مهم با تشریک مساعی تمام نهادهای اجتماعی امکان پذیر است.: جذب مشارکت های عمومی و تلاش در جهت جذب و مساعدت نهادهای حمایتی و اجتماعی به منظور رشد و اعتلای خدمات رسانی انجمن و منابع درآمدی از دیگر اهداف این انجمن است.

وی اظهار داشت: مبلغ ۲ میلیارد و ۸۶۰ میلیون ریال به خانواده مددجویان در سال ۹۵ خدمات از طریق این انجمن ارائه شده است.
باقری افزود: در سال گذشته مجموع درآمد انجمن ۱۵ میلیارد ریال و مجموع هزینه های انجمن دو میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال بوده است.
وی در خصوص رای باز زندانیان گفت: ۴۰۰ نفر زندانی در این استان در زندان باز تحمل کیفر می کنند و هم در خارج از زندان در مراکز متعدد بخش خصوصی و دولتی بدون آرم و نشان و زندانی داشته باشند در این مراکز فعالیت می کنند.
مدیرکل زندانهای استان البرز بیان داشت: زندان رای باز در استان نبود یک مرکزی به همت دادستان مرکز استان ، شهرستانهاو روسای زندانها آن تعدادی از زندانیانی که مقطعی از دوران محکومیت آنها در زندان سپری کردند صلاحیت کار در این مراکز را دارند.
وی اظهار داشت:اشتغال زندانیان یکی از راه هایی است که باعث تشویق زندانی ها ، اصلاح آنان وحل مسایل اجتماعی ، خانوادگی می شود.

باقری افزود: بهترین و توسعه یافته ترین اقدام برای زندانیان ایجاد  اشتغال است وقتی زندانی برای معیشت خانواده خود درآمد تامین می کند هم شرافت زندانی و هویت خانواده او حفظ می شودو این مهم از اولویت های سازمان زندانهای کشور است .

وی در خصوص توانمندسازی زندانیان اظهار داشت: کارگاه ها و مراکز اشتغال متعددی در رشته های مختلف در داخل زندان وجود دارد.

وی با اشاره به وضعیت اشتغال زندانیان اظهار داشت:اشتغال زندانیان یکی از راه هایی است که موجب تشویق زندانی ها ، اصلاح آنان وحل مسایل اجتماعی ، خانوادگی و روانی شان می شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوارابزار