رئیس کل دادگستری استان البرزدر بازدید از ندامتگاه کرج : فلسفه زندان اصلاح و تربیت است

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان البر ز : دکتر حسین فاضلی هریکندی در بازدید از ندامتگاه کرج  درجمع مسئولین قضایی و زندانهای البرز گفت : هدف از زندان اجرای اقدامات تربیتی و اصلاحی بر مجرم است تا وی بتواند توانمندی فردی و اجتماعی خود را به دست آورد و به آغوش جامعه باز  گردد.

 وی  افزود : اگر صرفا هدف مجازات  بود و امیدی به اصلاح و تربیت مجرم نبود  قطعا حبس انتخاب نمی شد و حد بر وی جاری

می شد اما تا چه حد توانسته ایم با این حجم بالای جمعیت کیفری دردست یابی به این  هدف دست پیدا کنیم جای تامل دارد .  

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه از تشکیل معاونت ویژه ای برای نظارت و توجه به زندان  خصوصا بحث صدور قرارها و تعیین تکلیف نمودن آن ها، استفاده از تاسیسات تعلیق و تعویق مجازات، مطابق قانون خبر داد و تصریح نمود : وظیفه این معاونت پیگیری امور مربوط به دادگستری و دادسرا در قبال زندانیان است که با سهولت و نظارت بیشتری امور مربوط به آنها انجام شود .

 دکتر حسین فاضلی هریکندی  یادآور شد : کاهش جمعیت کیفری هدفمند یکی از الوویت های دستگاه قضا به شمار می آید ولازم است در برخی از جرائم درجه سه و چهار که معمولا فرد برای اولین بار و به دلیل شرایطی  خاص مرتکب جرم شده است رافت اسلامی شامل حال وی گردد وتلاش شود به جای مجازات حبس از مجازات های جایگزین حبس کمک گرفته شود ودر صورتیکه امثال این گونه اشخاص در زندان هستند در حد امکان از موارد ارفاقی پیش بینی شده در قانون همچون آزادی مشروط ، تخفیف مجازات ، تعلیق حکم استفاده گردد .

این مقام قضایی در ادامه سخنان خود اظهار داشت : در راستای دستوررییس محترم قوه قضاییه ، محاکم لازم است توجه خود را معطوف به اعسار محکومین مهریه در زندانها داشته باشند واگر مالی ندارد و برقاضی اعسار وی آشکار است جهت آزاد نمودن فرد معسر اقدام گردد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در خصوص صدور قرار به متهمین گفت : سعی شود دادسراهای بویژه در تحقیقات مقدماتی به خصوص در جرایم مالی  تا جایی که ممکن است از قرار بازداشت موقت وسایر تامین ها ها استفاده ننموده ودر جهت جلوگیری از بازداشت و زندانی شدن افراد اهتمام داشته .

استفاده از سیستم الکترونیک در ملاقات زندانیان با خانواده

سید عبداله مرتضوی مدیر کل زندانهای استان البرز در ابتدای جلسه ضمن ارائه گزارش کاملی از حوزه اجرای احکام ، عملکرد بخش های مختلف بهداشت و درمان ، فرهنگی و تربیتی ، مراقبت بعد از خروج و اشتغال و حرفه آموزی را در سال ۹۷ارائه نمود واظهار داشت : جهت حفظ کرامت انسانی خانواده زندانیان و صیانت از حریم خصوصی آنها اعطای ملاقات الکترونیک مورد بهره برداری قرار گیرد .

مدیر کل زندانهای استان البرزبه تلاش در جهت امنیت پایدار در سطح زندانها گفت : ایجاد امنیت پایدار حق مددجویانی است که می خواهند دوران حبس خودرا در آرامش طی نمایند و با فعالیت در بخش های مختلف فرهنگی زمینه تعالی و ارتقای خودرا فراهم نمایند به منظور ایجاد این فضا ما علاوه بر بازرسی های متناوب و مستمرو استفاده از  از دوربین های مدار بست ازدستگاه x-RAYو دستگاه فلز یاب نیز کمک خواهیم گرفت .

وی در خصوص طبقه بندی زندانیان با توجه به تنوع محکومیت ها و جرائم در سطح زندانهای استان البرز گفت : طبقه بندی علیرغم فضای محدودی که وجود دارد در تفکیک نوع جرم بر اساس قانون تا حدودی قریب به واقع در حال انجام است در حال حاضر جرائم مالی و جرائم مواد مخدر ، ساریقین و… از همدیگر منفک هستند .

گفتنی است در ادامه از بخش های مختلف ندامتگاه با حضور معاونین رییس کل ، معاون دادستان کرج، قاضی ناظر زندان و جمعی دیگر از مسئولین زندان و دادگستری استان ، بازدید شد .  

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار