خشکسالی وضعیت ۸۸ دشت کشور را به حالت فوق بحران رساند

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به کاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر گفت: خشکسالی وضعیت ذخایرمنابع آب زیر زمینی و پوشش گیاهی ۸۸ دشت کشور را به حالت فوق بحران و ۳۵۰ دشت را بحرانی کرده است.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان البرز از ایرنا  ، ناصر حیدری پور روز چهارشنبه در آئین روز درختکاری که در محوطه ندامتگاه فردیس استان البرز برگزار شد، افزود: برهمین اساس با یک چالش جدی در پهنه و جغرافیای کشور مواجه هستیم.

وی ادامه داد: باز آوری منابع ابی کشور با استفاده از روش های مناسب به ویژه طرح های آبخیزداری ، توسعه جنگل ها و بهره گیری از گونه های گیاهی و جنگلی مقاوم به کم آبی در برنامه کاری سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته است .

وی توسعه آبخوان ها را برای تقویت سفره های زیر زمینی ضروری دانست و بیان داشت: آبخوان ها ۱۰ برابر رودخانه ها، آب در خود نگهداری می کنند وبه همین منظور در نظر داریم تا با تزریق آب از رودخانه ها به آبخوان ها به افزایش منابع آب زیرزمینی کمک کنیم.

حیدری پور درعین حال تاکید کرد که سازمان جنگل ها تاکنون اقدامات فراوانی برای مقابله با مشکل بحران آب و رفع چالش ذخایر زیر زمینی انجام داده است .

وی به تاکید رهبرمعظم انقلاب در خصوص اجرای طرح تنفس جنگل ها و مراتع اشاره کرد و اظهارداشت : با توجه بهره برداری بی رویه از جنگل ها ، می خواهیم به صورت جهادی تولید نهال و درختکاری را در کشور توسعه داده ضمن آنکه قطع درختان باید متوقف شود.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با به پدیده ریزگردها در استان خوزستان پرداخت و گفت : درتلاش هستیم تا درآینده نزدیک تعداد زیادی نهال در دشت های این استان بکاریم.

حیدری پور افزود: برای کنترل ریزگردها و تامین مالچ نفتی، امسال ۳۱۲ میلیاردتومان در اختیار استان های خوزستان و سیستان بلوچستان قرار گرفته است.

به مناسبت هفته درختکاری در آئینی با حضور مسئولان کشوری و استانی، امروز تعدادی نهال در محوطه ندامتگاه فردیس استان البرز کاشته شد.

همچنین طرح جنگلکاری در جاده کرج – برغان با حمایت مالی شهرداری کرج و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور توسط مددجویان ندامتگاه های استان البرز از ابتدای سال جاری در سطح ۴۰۰ هکتار زمین اجرایی شده که امروز مورد بازدید مسئولان سازمان های زندان ها و جنگل ها قرار گرفت.

اکنون ۱۵۰ زندانی از طریق فعالیت در این طرح برای خانواده هایشان درآمد کسب می کنند که به زودی تعداد آنان به ۴۰۰ نفر می رسد.

به گفته حاجی رضا شاه کرمی دادستان کرج ، وسعت اراضی طرح جنگلکاری در استان البرز که توسط زندانیان بایستی جنگلکاری شود به ۶۰۰ هکتار افزایش می یابد.

علاوه بر کمک به خانواده های زندانیان، توسعه فضای سبز، کاهش آلاینده ها و کمک به تقویت سفره های زیر زمینی از مزایای طرح جنگلکاری در حاشیه جاده کرج – برغان ذکر کرده اند.

۱۵ تا ۲۱ اسفندماه هفته درختکاری نامگذاری شده است.

بحران خشکسالی که از ۲ دهه پیش در کشور آغاز شده ، میزان دسترسی به سفره های آب زیر زمینی استان البرز از حدود ۲۰ متر در دهه ۷۰ به ۲۸۰ متر در زمان کنونی رسانده است.

اکنون بحران کم آبی بسیاری از مناطق کشور را تحت تاثیر قرار داده که مسئولان ذیربط طرح های مختلفی از جمله کاشت گونه های گیاهی کم آب بر و تقویت سفره های زیر زمینی را در دستور کار قرار داده اند.

   

                          

ویرایش

نوشتن دیدگاه

وارد شده با نام کاربری روابط عمومیخارج می شوید؟

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوارابزار