جلسه هماهنگی بین مرجع قضائی و زندانهای استان البرز برگزار شد/ اجرای پابند الکترونیک در استان البرز

 

جلسه هم اندیشی و هماهنگی بین مرجع قضائی و زندانهای استان البرز در دفتر کاظمی معاون دادستان کرج و سرپرست اجرای احکام کیفری کرج برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان البرز ،این جلسه با حضور مدیران ندامتگاه ههای استان و مسئولان اجرای احکام ندامتگاهها، قاضی ناظر بر زندانهای البرز، مدیر بنیاد تعاون زندانیان و مدیرعامل انجمن حمایت مرکز زندانهای استان برگزار گردید ،

بنابر این گزارش در ابتدای این هم اندیشی  حاضرین گزارشی از وضعیت موجود و مشکلات خود را بیان نمودند سپس کاظمی معاون دادستان کرج طی سخنانی خواستار اجرای کامل  طرح پابند الکترونیکی شد و اظهار داشت : این طرح بسیار با اهمیت می باشد که علاوه بر جنبه تنبیهی آن  زندانیانی که از آن استفاده می کنند می توانند از برکات حضور در کنار خانواده بهره گرفته و هخمچون سایر اقشار جامعه به زندگی عادی اجتماعی خود بپردازند که در باز پروری و تغییر رفتار آنان نقش مهمی دارد .

وی افزود : این طرح در ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است و آیین نامه آن در راستای مواد ۲۵۲ و ۵۵۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ ( اجرایی در سال ۱۳۹۴ ) توسط وزیر دادگستری و با همکاری وزیر کشور و رئس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به نام ( آئین نامه اجرایی مراقبت های الکترونیکی ) تهیه که بعد از تصویب رئیس قوه قضائیه در دستور کار قرار گرفته و اجرائی شده است یکی از موارد مهم در این آئین نامه تشکیل مرکزی در سازمان زندانها جهت نظارت و اقدام اجرایی این طرح به نام مرکز مرا قبت الکترونیک می باشد.

رئیس اجرای احکام کیفری  کرج تصریح نمود : در استان البرز این طرح  شروع و اجرای شده است و تعدادی از زندانیان این استان اکنون از این پابند استفاده می کنند و در برنامه سال ۹۸ امید است که تعداد افراد مشمول آن بسیار بیشتر شود.

معاون دادستان مرکز استان البرز  یادآور شد : زندانیانی مشمول این طرح می شوند  که جرائم آن ها از درجه ۵ تا ۸ باشد که معمولا جرائم شدید و خطرناکی نیستند . همچنین قضات ددسرا می توانند به متهمان تحت قرار ، برابر با ماده ۲۱۷ قانون آئین دادرسی کیفری از این سیستم استفاده نمایند.

این مقام قضایی  در ادامه اظهار داشت: هدف از این مجازات در نظام جمهوری اسلامی علاوه بر تنبیه مجرم و بزهکار اصلاح و بازاجتماعی شدن وی می باشد که این هدف در راس برنامه های اصلاحی مسئولان قوه قضائیه و حتی در قوانین و آئین نامه ای مربوطه قرار گرفته است.

کاظمی یکی از اقدامات موثر موجود برای زندانیان در راستای اصلاح آن ها و بازگشت به جامعه را به کارگیری زندانیان در مراکز اشتغال و حرفه آموزی دانست و تصریح نمود :  اکنون بیش از ۴۰۰ نفر از زندانیان بر اساس  آئین نامه مربوطه به صورت رای باز در این مراکز مشغول به کار هستند که علاوه بر دریافت حقوق بعد از خاتمه کار نزد خانواده خود هستند.

سرپرست اجرای احکام کیفری مرکز استان در خصوص راه اندازی مرکز اشتغال و حرفه آموزی برای زندانیان نسوان اظهار خرسندی نموده و از دست اندرکاران این کار از جمله ندامتگاه فردیس تقدیر و تشکر ویژه نمودند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار