جزئیات نخستین جشنواره قصه گویی زندانیان به میزبانی استان البرز

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان البرز ؛ نخستین جشنواره قصه گویی زندانیان به میزبانی استان البرز در بخش قصه های قرآنی و قصه های زندگی  من ؛ در روز های ۲۰بهمن و ۲۱بهمن ماه با حضور۲۴نفر از زندانیان منتخب درندامتگاه فردیس برگزار شد .

سید عبداله مرتضوی  رئیس  جشنواره و مدیر کل زندانهای استان البرز با اعلام این خبر گفت :  مبزبانی نخستین جشنواره زندانیان بر اساس شیوه نامه ارسالی از ستاد سازمان در ۲۵دیماه ماه سال جاری به صورت پایلوت به  ز ندانهای استان البرز اعلام شد .  

وی افزود : در ابتدا  ستاد اجرایی در اداره کل زندانهای استان البرز تشکیل و جلسات مشترک با کانون فکری و  پرورشی کودکان و نوجوانان البرز برگزار شد  سپس اطلاع رسانی به تمامی زندانیان انجام شد  و تعداد ۱۲۰نفر از زندانیان در سطح ندامتگاه ها ی تابعه شرکت نمودندومقررشد این اقدامات در دستور کار قرار گیرد :   ارزیابی اولیه و شرکت ۶۰ نفر از زندانیان در کلاس های آموزشی قصه گویی ،چون باید بر اساس شیوه نامه در  یک روز ارزیابی صورت پذیرد  این تعداد مجددا به ۲۴نفر تقلیل یافت ،زندان زنان ۹نفر ، ندامتگاه فردیس ۸نفر ،و ندامتگاه کرج ۷نفردر اولین روز جشنواره ۲۰بهمن مورد ارزیابی داوران قرار گرفتند .

رئیس  نخستین جشنواره قصه گویی جشنواره زندانیان در ادامه تصریح نمود : در ابتدا مقرر شد از کل این جمعیت شرکت کننده ۶نفر سه نفر در قصه های قرآنی ، سه نفر در قصه های قرآنی در نفرات اول تا سوم انتخاب شوند اما بنابر رای داوران ۹نفر انتخاب شدند و جمعی از شرکنت کنندگان نیز به عنوان شایسته تقدیر مفتغر شدند  که ۶نفر از مددجویان آقا  و دونفر از خانمهای مددجو شایسته تقدیر شدند .

تفاوت بین قصه و حکایت : هدف عبرت انگیزی است نه پرکرکردن اوقات فراغت  

مدیر کل زندانهای استان البرز در ادامه ضمن اشاره به هدف غایی در بازگو کردن حکایت گفت : چه بهتر است به جای کلمه قصه گویی از مفهوم حکایت استفاده شود ، حکایت ها سند تاریخی را به ما گوشزد می کنند و این حکایت ها در طول تاریخ همواره  ماندگار هستند .

وی حکایت حماسه کربلا و روایت آن توسط حضرت زینب (ع)را حکایتی ماندگار دانسته و اظهار داشت : هر حکایتی باید هدف و پندی داشته  باشد که نسل ها بعدی بتوانند از آن بهره بگیرند.

رئیس جشنواره قصه گویی زندانیان در ادامه افزود : حکایت باید دقیق و مستند و عین واقعیت باشد ودر حالی که در قصه تلفیقی از سرگذشت و تراوشات فکری و خیالی افراد است .

مرتضوی تصریح نمود : با توجه به وجود زندانیان متعد د و گذر اشخاص به زندان بر مبنای تصمیم غلط فردی برای لغزش به دلیل مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه و یا مشکلات فردی می توان قصه ها و حکایت های ناب را تدوین نگارش و یا به تصویر کشید ودر معرض افراد جامعه برای پند و اندرز گذاشت و یا تصمیمات درست زندانیان در حین تحمل حبس برای بازگشت شرافتمندانه به آغوش جامعه را برای بهره برداری دیگر زندانیان استفاده نمود .

وی خاطر نشان کرد : چنانچه قصه های زندگی زندانیان هنرمندانه وخوب تدوین شود و به وسیله ابزار قدرتمند رسانه ای برای ذیگر زندانیان تدوین و تبین شود قطعا در کاهش بزه و جمعیت کیفری زندانها موثر خواهد بود

نخستین روز جشنواره قصه گویی زندانیان  همه را حیرت زده نمود

حمید قبادی دبیر جشنواره و سرپرست اداره فرهنگی و تربیتی زندانهای استان البرز نیز در ارتباط با این خبر گفت : روز اول جشنواره تعداد ۷نفر از مددجویان ندامتگاه کرج ، تعداد ۸نفر از مددجویان در بخش مردان از ساعت ۹صبح الی ۱۴قصه های خود را اجرا نمودند  ،اجرای آنان  مورد توجه هیات داوران و همه حضار را قرار گرفت  اجرا ی آنان همراه با اشک و خنده بود وناچار شدیم مددجویان مرد و مددجویان زن شرکت کننده را جداگانه مورد ارزیابی  قرار دهیم .

وی افزود : در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۲۰بهمن ماه مددجویان خانم در محل برگزاری جشنواره حضور یافتند و ۹نفر از آنان قصه خورا بیان نمودند  که چهار نفر از آنان به عنوان قصه گوی برتر منتخب شدند و دونفر از آنان شایسته تقدیر توسط هیات داوران ،لیلی همتی نماینده انجمن قصه گویی کانون پروررشی کودکان و نوجوانان استان البرز ، طاهره گرمسیری کارشناس فرهنگی کانون پروررشی کودکان و نوجوانان استان البرز و محمد رضا دژم کارشناس فرهنگی ستاد سازمان زندانها شدند

روز اختتامیه نخستین جشنواره قصه گویی زندانیان

بنابر این گزارش امروز اختتامیه با حضور حجت الاسلام و المسلمین رستمی مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندانهای کشور  ، افسون امینی مدیر کل  آفرینش های فرهنگی  کانون پرورشی کودکان و نوجوانان کشور، قاسم سلیمانی مدیر کل کانون پروررشی کودکان و نوجوانان استان البرز، محمد رضاسرشار هنرمند -پیشکسوت قصه گویی  – قصه گویی ظهر جمعه ، گیتی خامنه نویسنده – هنرمند و مجری برنامه کودک و جوان رادیو و تلویزیون جمعی از مدیران کل استانی و کارشناسان و روسای ادارات دستگاههای اجرایی ، مددجویان و اعضای شورای فرهنگی اداره کل زندانهای استان البرز و ندامتگاه های تابعه برگزار شد .

این گزارش حاکی است در ادامه این جلسه سه نفر ازمددجویان انتخاب  شده یکنفر خانم در قصه های قرآنی و دونفر از مددجویان مرد در بخش قصه های زندگی من مجدداً  قصه خود را اجرا نمودند .  

بنابر این گزارش حجت الاسلام و المسلمین رستمی مدیر کل فرهنگی و تربیتی  نیز طی سخنانی در این جشنواره گفت :

قصه گویی ریشه در اعتقادات ما ودر کلام الهی قرآن دارد که قصه های فروان دارد ودر قرآن ۲۶بار ،کلمه قصه آمده است .

وی افزود : نخستین جشنواره قصه گویی زندانیان با هدف عبرت آموزی و تفکر برگزار گردید که در سوره اعراف آیه ۱۷۶آمده است این قصه ها را برای بندگان ما بگویید که شاید تفکر کنند  وقصه های قرآنی که قصه های زندگی پیامبران است بسیار ارزشمندو در کسب دانش و مهارت نقش موثری دارد .

رستمی قصه های زندگی را نیز بسیار آموزنده دانسته و اظهار داشت : به اندازه جمعیت دنیا ما قصه زندگی داریم قصه های تلخ و شیرین که همگی آنها عبرت آموز هستند اگر این داستان ها جمع شود وتبدیل به یک کتاب شود  بسیار  عبرت انگیزمی شود  و شما مددجویان از این قاعده مستثنی نیستید  

در ادامه این گزارش می افزاید:  محمد رضا سرشار قصه گوی ظهر جمعه طی سخنانی نخست ضمن اشاره به مفاهیم قصه گویی و کلماتی که در قصه گویی استفاده می شود گفت : ما باید با اصطلاح و کلماتی که در قصه گویی استفاده می شود دقت داشته باشیم ودر مورد هر کلمه ای تحقیق و بررسی نماییم مثلا یکی بود ، یکی نبود را چگونه تلفظ نماییم مثلا باید بین یکی و نبود فاصله گذاشت تامعنی آن روشن شود .  

وی افزود : تاکید برآن است ابتدای تمامی قصها  با بسم الله الرحمن الرحیم ، قوی و با تلفظ صحیح گفته شود تا حق آن ادا شود .  

سرشار در ادامه حضار را به دعوت در راه پیمایی ۲۲بهمن و انتخابات مجلس  دعوت نموده و اظهار داشت : هربار که راه پیمایی حضور فعال داشته ایم انقلابمان را بیمه کرده ایم .  

این گزارش می افزاید : گیتی خامنه مجری رادیو وتلویزیون نیز طی سخنانی گفت : امروز من آمده ام تا قصه شمارابشنونم نه آنکه سخنی بگوییم اما آمادگی دارم تا قصه های شمارا نشر دهم و هر کمکی لازم باشد انجام دهم

وی افزود : قصه های گفته شده بسیار زیبابود  و امروز برای من بسیار خاطره انگیز بود و بدانیم که قصه های زندگی ما متاثر از خودمان وشرایط زندگی رقم می خورد .

این گزارش حاکی است : در ادامه این مراسم ضمن برگزاری سرود نماز  توسط زندانیان به نفرات برگزیده جوایز ، تندیس جشنواره و لوح تقدیر اعطا گردید .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

رفتن به نوار ابزار